Bilinmezlik

Soyuz, astronot ve film ekibini ISS'ye teslim etti.

Posted September 25, 2021

Soyuz, astronot ve film ekibini ISS’ye teslim etti.

MOUNTAIN VIEW, Kaliforniya — Bir Rus filminin sahnelerini çekecek bir oyuncu ve yönetmenin yanı sıra bir kozmonot taşıyan bir Soyuz uzay aracı 5 Ekim’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na geldi.

Bir Soyuz-2 roketi Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden sabah saat 04:55’te Doğu’da havalandı ve Soyuz MS-19 uzay aracını yörüngeye yerleştirdi. Soyuz, ISS’nin Rassvet modülüne iki yörüngeli bir yaklaşımın ardından sabah 8: 22’de Doğu’da demirledi. Uzay aracının komutanı Anton Shkaplerov, otomatik Kurs yerleştirme sistemindeki bir sorundan sonra manuel bir yerleştirme yapmak zorunda kaldı.

Shkaplerov, üç uzun süreli ISS keşif gezisinde uzayda 533 gün geçiren kıdemli bir Roscosmos kozmonotudur. Uzay aracındaki diğer iki kişi uzay uçuşu katılımcılarıydı: Yulia Peresild ve Klim Shipenko. Shipenko’nun yönettiği ve Peresild’in oynadığı Vyzov veya Challenge adlı bir Rus filminin sahnelerini çekecekler.

Filmde Peresild, eve dönebilmesi için bir kozmonot üzerinde kalp ameliyatı yapması için uzay istasyonuna gönderilen bir doktoru oynuyor. Yaklaşık 3.000 başvuruyla sonuçlanan bir açık seçme çağrısının parçası olarak seçildi. Shipenko filmin yönetmeni ve istasyondayken kamera operatörü ve diğer rollerde görev yapacak.

Peresild ve Shipenko, uzayda 12 gün geçirecek ve öncelikle istasyonun Rus bölümündeki sahneleri çekecekler. Bazı sahneler istasyonun ABD bölümündeki kubbede çekilecek. Bu sahneler için, istasyondaki uzay uçuşu katılımcılarını yöneten bir anlaşma kapsamında NASA astronotları onlara eşlik edecek. Vyzov’un yaklaşık yarım saatlik görüntüsü istasyonda çekilecek ve filmin geri kalanı görevden sonra Dünya’da çekilecek.

İki uzay uçuşu katılımcısı, Nisan ayından bu yana istasyona kenetlenmiş olan Soyuz MS-18 uzay aracıyla geri dönecek. O uzay aracının komutanı Oleg Novitskiy, Peresild ve Shipenko ile birlikte Dünya’ya dönecek.

Shkaplerov, istasyona MS-18 ile uçan NASA astronotu Mark Vande Hei ve Roscosmos kozmonotu Pyotr Dubrov ile birlikte istasyonda kalacak. Mart 2022’ye kadar kalacaklar, yani Dubrov ve Vande Hei, bir Amerikan astronotu için bir rekor olan uzayda yaklaşık bir yıl geçirmiş olacaklar.

Vande Hei, lansmanından önce, filmin muhtemelen ISS’de altı ay yerine bir yıl geçireceği anlamına geleceğini söyledi. “Bilime ve gelecekteki keşiflere katkıda bulunurken bunu harika ekip arkadaşlarıyla deneyimleme fırsatı heyecan verici!” NASA’nın uzatılmış görevi onayladığı Eylül ayında yazdı.

Vyzov genellikle uzayda çekilen ilk film olarak tanımlanır, ancak buna uzayda çekilen ilk uzun metrajlı drama demek daha doğru olur. Geniş formatlı Imax filmleri de dahil olmak üzere birçok belgesel uzayda çekildi. 2008 yılında, özel astronot Richard Garriott, ISS’yi ziyareti sırasında Apogee of Fear adlı kısa bir film çekti. Sekiz dakikalık mizahi bilim kurgu filminde Garriott ve istasyondaki birkaç astronot ve kozmonot yer aldı.

kozmonot

Tagged with memetracker

Kyle's profile picRecep BOSTANCI İSTANBUL'da yaşıyor ve okuyor faydalı şeyler yapmak istiyor. Beni instagram dan takip edebilirsiniz.