Bilinmezlik

Blue Origin, Rocket Lab, SpaceX, ULA, roket teknolojisi projesi için Space Force sözleşmesini imzaladı .

Posted September 25, 2021

Space Enterprise Consortium tarafından verilen ödüller, hükümet ve müteahhitler tarafından ortaklaşa finanse edilecek prototipler içindir.

ABD Uzay Kuvvetleri Uzay Sistemleri Komutanlığı, 24 Eylül’de yaptığı açıklamada, Blue Origin, Rocket Lab, SpaceX ve United Launch Alliance’ın roket motoru testlerini ilerletmek ve araç üst aşamalarını başlatmak için teknoloji geliştirme projelerine katılmak üzere seçildiğini duyurdu.

Space Enterprise Consortium tarafından verilen ödüller, hükümet ve OTA’lar veya diğer işlem otoriteleri olarak bilinen ortaklıklar kapsamındaki yükleniciler tarafından ortaklaşa finanse edilecek prototipler içindir. Sözleşmeler, mevcut ulusal güvenlik fırlatma sağlayıcıları SpaceX ve ULA ile 2024’te bir sonraki ulusal güvenlik fırlatma hizmeti sözleşmeleri için rekabet edebilecek yeni girenler Blue Origin ve Rocket Lab arasında bölündü.

Blue Origin, New Glenn roketinin ikinci aşaması için kriyojenik sıvı yönetimi için 24,3 milyon dolar alacak.

Rocket Lab, gelecekteki fırlatma aracı Neutron’un üst aşama gelişimi için 24,3 milyon dolar alıyor.

SpaceX, yeni nesil Raptor motoru için teknolojileri test etmek için 14,4 milyon dolar alıyor: hızlı kısma ve yeniden başlatma testi; sıvı metan spesifikasyonunun geliştirilmesi ve test edilmesi; ve yanma stabilitesi analizi ve testi.

ULA, şirketin yeni roketi Vulcan Centaur’un üst aşaması olan Centaur 5 için uplink komuta ve kontrol için 24,3 milyon dolar alıyor.

SpEC konsorsiyumu, 11 Mayıs’ta bu projeler için teklifler istedi.

Uzay Sistemleri Komutanlığı’nın Fırlatma Teşebbüsü müdürü Albay Rob Bongiovi, “Dönüşümsel uzay erişim yeteneklerini geliştirmek için endüstri ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

SpaceX’e verilen Raptor test sözleşmesi, Kongre’nin yeni nesil motor testleri için 2021 savunma bütçesine eklediği 15 milyon dolarlık ödenekle finanse edildi. SpEC konsorsiyumu, “Bu prototip çabası, uzay erişimi ve hareketliliği sağlamak için yeni teknolojiler de dahil olmak üzere roket motorlarında en son teknolojiyi geliştirecek.” dedi.

Üst aşama teknolojisi için diğer üç proje 2022 mali yılında finanse edilecek. Uzay Sistemleri Komutanlığı, sözleşmelerin 2022 bütçe talebinin kongre onayına kadar gelecek yılın başlarında verileceğini söyledi.

SpEC, bunların “ulusal güvenlik fırlatma sistemleri için uzaya erişim kapasitesini geliştirmeye yönelik yörüngesel transfer prototip projeleri” olduğunu söyledi. “Beklenen faydalar arasında, daha düşük enerjili fırlatma aracı konfigürasyonlarının satın alınmasına izin vererek maliyetlerin düşürülmesi ve özellikle jeosenkron yörüngenin ötesindeki yörüngeler için kütleden yörüngeye yeteneğin iyileştirilmesi yer alıyor”.

spacex

Tagged with memetracker

Kyle's profile picRecep BOSTANCI İSTANBUL'da yaşıyor ve okuyor faydalı şeyler yapmak istiyor. Beni instagram dan takip edebilirsiniz.